תמ"א 38 - דיור חלופי

בעת ביצוע העבודות לחיזוק הבניין, הופך הבניין לאתר בנייה. הרעש, הלכלוך, האבק וחוסר הנוחות המתמשך עלול להקשות מאד על הדיירים המתגוררים בבניין.

זו הסיבה שבמקרים רבים מבקשים הדיירים, במהלך המו"מ עם היזם שנבחר לביצוע הפרויקט, לקבל דיור חלופי. יחד עם זאת, לאור העובדה כי מדובר בהוצאה גדולה יחסית כאשר מדובר בביצוע פרוייקט תמ"א מסוג 38/1 או 38/3, עלול היזם לסרב לבקשת הדיירים.

פתרון אפשרי ומקובל לדיור חלופי בעת ביצוע פרוייקט תמ"א הינו שהיזם יממן דיור חלופי לכלל הדיירים, אשר יאפשרו לו מצדם, להשכיר את דירות המגורים שבבעלותם למשך תקופת ביצוע העבודות, מה שיביא לצמצום הוצאותיו.

פתרון נוסף הוא מימון דיור חלופי למספר מצומצם של דיירים. במידה וישנם דיירים בעלי קושי מיוחד לגור באיזור בניה (כמו אסטמה, נכות, דיירים קשישים), אזי היזם שמבצע את הפרויקט ייתן את הסכמתו למימון דיור חלופי לאותם הדיירים, תוך שהוא נושא גם בכל עלויות ההובלה.

במקרה של ביצוע פרוייקט תמ"א 38/2, כאשר מדובר בהריסה של הבניין הקיים ובניית בניין חדש תחתיו, מתחייב היזם במסגרת ההסכם, לממן דיור חלופי לכל דיירי הבניין למשך תקופת ביצוע העבודות, יממן את עלויות ההובלה (בעת הכניסה לדירה החלופית ובעת הכניסה לדירה החדשה) ואף ישא בעלויות התיווך.

לבסוף, חשוב לזכור כי אמנם בתקופת ביצוע העבודות ישנה אי נוחות מסוימת, אך זהו מצב זמני שלאחריו תחול עליה משמעותית בערך הדירה ותתאפשר עליה באיכות החיים.שי הררי משרד עו"ד    |     מגדל ב.ס.ר 4, רחוב מצדה 7, בני ברק 5126112     |     טלפון: 03-5353933     |     פקס: 03-5355770      |      office@harari-law.co.il

​​ ©  כל הזכויות שמורות לשי הררי משרד עו"ד 2015

מובהר בזאת כי אין באמור לעיל בכדי להוות ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. חל איסור מוחלט לעשות שימוש כלשהו

בחומרים המתפרסמים באתר לרבות איסור מוחלט להעתיק ו/או לפרסם ו/או להציג כל תכנים המתפרסמים ללא קבלת אישור מפורש ממשרד עו״ד שי הררי.